poniedziałek, 6 lutego 2017

Planner, który naprawdę odmieni Twoje życie :)
Spieszę do Was z wielką nowiną.
Udało mi się opracować rewelacyjną metodę na osiągnięcie sukcesu na miarę Bila Gatesa, Stephena Hawkinga, Melanie i Donalda Trumpa w jednym. :)

Wiecie dlaczego tak mało z naszych rozpisanych skrupulatnie godzina po godzinie, dzień po dniu, miesiąc po miesiącu planów  zostaje zrealizowanych?


Po pierwsze dlatego, że konstruujemy je zbyt drobiazgowo i dalekosiężnie.
Tego typu programowanie nie leży w naturze człowieka.
Pomimo porównań  ludzkiego  mózgu do komputerów  nie jesteśmy jednak bezduszną maszynką do realizacji zadań.
Gdzie w naszych plannerach  miejsce na emocje? Nastroje, drobne niedyspozycje, kaprysy?G d z i e   m i e j s c e   n a   p r z y j e m n o ś c i ?!Gdybyśmy skupili się na planowaniu przyjemności, mielibyśmy mniej problemów z realizacją naszych planów.
Proste? Proste.
I genialne :)
(Sami widzicie - dopiero drugi tydzień korzystam z mojego ZMIENIAJĄCEGO  ŻYCIE plannera a już mi tak samoocena wzrosła. :))


Efektywnemu planowaniu sprzyja również


m e t o d a   m a ł y c h   k r o c z k ó w.

Rozumiecie?
Nie od razu biust a'la Melanie i stanowisko a'la Donald. Na początek dobrze będzie jak zrobimy gimnastykę a'la Mr. Bean ( tak, najmłodsza wciąż ogląda :) - czyli przenoszenie ciężaru ciała z jednej nogi na drugą) i zgłosimy swoją kandydaturę do " trójki" klasowej :).


Jakiś czas temu w poście o SZTUKOTERAPII wspominałam Wam o mojej wakacyjnej, studenckiej pracy w niemieckiej klinice na oddziale psychiatrii.
Pracowałam tam przez kilka tygodni z niezwykle sympatyczną i energiczną Chorwatką.
Praca nie należała do szczególnie przyjemnych min. ze względu na rodzaj schorzeń tamtejszych pacjentów.
Oddział był wprawdzie luksusowo wyposażony, ale wiadomo chory człowiek to chory człowiek niezależnie od otaczających go gadżetów i przyjaznego wnętrza.
Chorwatka pracowała tam już  ładnych parę latek i najwidoczniej, żeby do końca nie zbzikować umilała sobie pracę dzieląc roboczy tydzień na poszczególne dni i przypisane im ZADANIA SPECJALNE. :)

I tak czwartek był na przykład Dniem Kątów :). W oryginale :" Ecke-Tag"
Ha ha
Już widzę Wasze miny.
W Ecke-Tag Chorwatka ( a ja za nią)  z werwą chodziła od kąta do kąta  chlustała  w nie  wodą  i  z zapałem szorowała.

Poniedziałek był Dniem Okien ( Fenster-Tag ), a że cały oddział był praktycznie przeszklony ( ze względu na bezpieczeństwo pacjentów - musieli być stale pod kontrolą) toteż... dobrze ten dzień zapamiętałam :). Ja i moje plecy. :)

Reszty Zadań Specjalnych  już nie pamiętam, ale wiem, że oddział lśnił czystością rzadko spotykaną. :)

Powiem szczerze, że pomimo ogromnej sympatii jaką odczuwałam dla owej Chorwatki uważałam wtedy że jest zdrowo stuknięta  i cały czas kombinowałam jak uciec od tej "szurniętej baby" na inny oddział .

Była typem zadaniowca, ciągle miała jakąś misję do zrealizowania ( w tamtym czasie posiadała już 3 dzieci, robiła prawo jazdy, coś tam studiowała) i w dodatku była bardzo z siebie zadowolona. :)

No wariatka mówię Wam :).
A teraz po 10 latach jeszcze mnie zainspirowała ! Taka niespożyta , dalekosiężna energia ! :)


Pomyślałam sobie, że to wcale nie takie głupie przypisać poszczególnymd n i o m    t y g o d n i a    Z A D A N I A   S P E C J A L N E
Życie czasem przecież przypomina taki psychiatryk :) i może żeby się w nim do końca nie pogubić, nie zwariować i nie pozwolić się rozproszyć innym wariatom ;)  warto czasem wspomóc się uporządkowanymi i przejrzystymi wskazówkami.

W moim ODMIENIAJĄCYM  ŻYCIE  plannerze :) przydzieliłam ZADANIA SPECJALNE  zaledwie 6 dniom tygodnia, żeby mieć jakąś rezerwę i poczucie luzu ;).
( I jakieś miejsce na bunt, kiedy będę rzucać plannerem po ścianach i mówić o "kant d.. to wszystko  rozbić " :)).

Sami decydujemy, któremu dniu tygodnia przyporządkujemy konkretne zadanie. ( Mamy tu znów miejsce, na nastroje, kaprysy i inne zawahania :))Dzień pozytywny to taki dzień w którym oprócz swoich standardowych zadań w  pracy, w opiece nad dziećmi, florą fauną itp. skupiamy się na myśleniu pozytywnym.


(Nie jest  to moja mocna strona stąd taki przyszedł mi do głowy pierwszy pomysł. A że chodzi w sumie o zaledwie 1 dzień w tygodniu hehe to jakoś, w ramach, ćwiczeń daję radę.. :)).

Dzień pozytywny to taki dzień w którym rano mówimy wszystkim domownikom z uśmiechem na twarzy "Dzień dobry", liczymy do 100 ( albo i 1000)  zanim wściekniemy się na nasze dzieci, małżonków, klientów/szefa, księgowego, koty, psy i robale żrące paprotkę.
Uprzedzam, że początki mogą być trudne.

Mąż np. w moim pierwszym Pozytywnym Dniu, patrzył na mnie podejrzliwie i usilnie dopytywał czy nadal piję ten babciny syropek na kaszel na spirytusie. :)
Co tu wyjaśniać, każdy wie o co chodzi :).
Wiadomo, obowiązki obowiązkami, ale cały dzień grzeje nas myśl o zaplanowanych przyjemnościach mniejszych lub większych.
Dla jednego będzie to wypad do kina, na kawę, na zakupy ( ale z tym to uwaga :)), randka choćby i z mężem :) i tak dalej.
Myślę, że ten punkt też nie wymaga szczególnego komentarza.
Dla tych co zawodowo z internetami powiązani i MUSZĄ codziennie choćby na chwile gdzieś zajrzeć, niech tego dnia ogranicza się NAPRAWDĘ tylko do tego co niezbędne.
U mnie dzień offline to zazwyczaj niedziela.Każdy z nas coś tam ciągle planuje, a że to w końcu pójdzie na ten basen, albo upiecze chleb na zakwasie, albo po prostu nie będzie jadł śmieciowego żarcia.
I to jest ten dzień kiedy małymi krokami może zacząć realizować swoje postanowienia. :)
U mnie to się na razie kończy na pójściu spać przed 24:00, ale i tak jestem z siebie dumna :).Wiadomo codziennie się coś tam sprząta i porządkuje, ale ten dzień niech będzie wyjątkowy, zróbmy tego dnia nieco więcej, aby później mieć zwyczajnie więcej spokoju. :)
Porządkowanie to też np. sortowanie spraw biurowych, płacenie rachunków, porządkowanie zdjęć itp.
Opróżnienie choćby jednaj szufladki ze starymi ciuchami.

Może to też być np. dzień porządkowania życia - zrywamy toksyczne układy, rzucamy pracę, rozwodzimy się .
Raz w tygodniu :).
Tego dnia oprócz normalnych swoich aktywności skupiamy się np. na zrealizowaniu choćby kilku zaległych ( i przez to bardzo męczących, bo przecież ciągle się o nich pamięta ) spraw i sprawek.

Nie musi to być od razu dokończenie doktoratu, może to być po prostu  zaszycie dziurki w spodenkach, odnalezienie drugiej skarpetki do pary, czy też pójście z dzieckiem do zoo :).

Ja np. dzięki 2 Dniom Zaległości :) rozpakowałam wreszcie ostatnie kartony przeprowadzkowe, które czekały na mnie od września. :)
Zaległości w zabawach z dziećmi załatwiam w inne dni ;)

I poczułam wielka ulgę.
Naprawdę.
Dla wytrwałych, czyli tych którzy doczytali mój wyjątkowo długi post do końca :)

prezent :A to przykład mojego planowania.( jak będzie wyglądał poniedziałek mniej więcej wiem, co do reszty - sytuacja na pewno będzie się rozwijać :))

Zapraszam do tym razem przyjemniejszej zabawy w planowanie :) z Design Your Home with me. :)
Co tydzień w niedzielę wpadajcie po PLANNER ODMIENIAJĄCY ŻYCIE na kolejny tydzień.

31 komentarzy:

 1. To prawda, planer uporządkował moje życie;) sama taki posiadam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niemożliwe! taki sam? Kurcze a myślałam, że będę oryginalna :)

   Usuń
 2. Swoje obowiązki na razie ogarniam bez planera, ale myślę, że jak przestane na nimi panować, to się bardzo przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaki sympatyczny pomysł. :) Nie potrafiłabym w takim trybie funkcjonować cały czas, ale jako 1 miesięczne, albo chociaż tygodniowe wyzwanie zmieniające życie jak najbardziej! Czasem żeby się za coś zabrać (np. za zaległości) potrzeba takiego kopa. :p
  Jak zobaczyłam tytuł, zaczęłam się zastanawiać o co też to może chodzić, może to jakiś dowcipny planner, a tu takie poważne i życiowe sprawy. ;) Naprawdę bardzo mi się podoba. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. U mnie tez nie sprawdzają się "zwykłe" plannery. Wszystko bierze w łeb po paru dniach...Pomyslałam więc, że może jak skupię się na planowaniu przyjemności to będę bardziej konsekwentna...( a przy okazji jedną czy dwie sprawki popchnie się do przodu..:)
   Ech, poważne sprawy mówisz, a ja myślałam ,ze wymyśliłam dowcipny planner :)

   Usuń
 4. Bardzo fajny pomysł, chociaż ja wykorzystam go nieco inaczej, pozadkujac tydzien pod swoje pasje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciągle obiecuję sobie, że będę planować. Nawet plannery robię, albo znajduję, takie jak u Ciebie, I ciągle wygrywa moja dusza bałaganiarza :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię planować, choć moje dzieci tak uporzadkowały mi dzień, że wszystko jest bardzo przewidywalne....planner super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie! A dzięki takiemu plannerowi możesz wprowadzić w swoje życie więcej oddechu ( planujesz tez przyjemności i odpoczynek , a wiem że na pewno o tym zapominasz :)!). Poza tym można nieco ubogacić tydzień, żeby każdy dzień nie wyglądał tak samo.Wiem, że to często zmora mam. :)

   Usuń
 7. ja tez zaczełam od tego roku zabawe z planerami. Zobaczymy jak dlugo wytrwam

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy pomysł - ja korzystam z plannera, ale stosuję raczej standardowy styl planowania. Jednak jeśli Tobie to pomaga to czemu nie - najważniejsze żeby znaleźć swój własny sposób na ogarnięcie dnia ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja od nowego roku zamiast gotowego plannera mam coś w rodzaju BuJo. Chociaż do tych pięknych BuJo których zdjęcia widzę w internecie jeszcze mi daleko. Ale dużą radość sprawia mi to kreślenie tabeleczek i ozdabianie ich :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurcze zupełnie nie wiem co to BuJo, zaraz poszukam :). Ale kreślenie tabeleczek i ozdabianie już mi się podoba! :)

   Usuń
 10. Ten wpis jest bardzo motywujący, chociaż nie wyobrażam sobie podporządkowywać ciągle plenerowi. Działam zwykle bardzo spontanicznie, przez co mój tryb funkcjonowania jest chaotyczny. Ale czuję się z tym dobrze.
  Sądzę jednak, że czasem w przerwie tej ''gonitwy'' cotygodniowej warto rozegrać choć jeden dzień a wzór tych powyżej. Muszę spróbować i zobaczyć jak się sprawdzi.. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Działanie spontaniczne jest super. Większość życia tak przeżyłam. :) Mój planner przeznaczony raczej dla tych co mają za dużo na głowie i w dodatku tryb spontanu już nie funkcjonuje choćby ze względu na opiekę nad pisklakami. :) Pozdrawiam i póki nie musisz inaczej - żyj spontanicznie. :)

   Usuń
 11. Mam bardzo podobny planer ;) W zeszycie prowadzę, ma twardą oprawę. I to naprawdę działa. Jeden dzień to dzień komplementów, jeden to dzień zaległych drobiazgów (te guziki i skarpetki to również nasza zmora! :D), kolejny to dzień aktywności i tak dalej. Człowiek od razu ma się lepiej, gdy wie, że dzisiaj wystarczy zamieść podłogę czy przetrzeć lustra i nie zostawia tego na weekend :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale fajnie! Widzisz a ja tak późno doznałam olśnienia :). Dzień komplementów dobry pomysł. Ale chyba za trudny jeszcze dla mnie. hehe W moim plannerze zawsze najcięższym dniem jest dla mnie DZIEŃ POZYTYWNY :). Pozdrawiam

   Usuń
 12. Podoba mi się grafika i tekst, ale planer dla mnie to już za dużo. Nie mam ochoty tak żyć czyli według jakiś planerów. Żyję chwilą i to mi wystarcza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I bardzo dobrze! Pomysł jest kołem ratunkowym dla tych co mają obowiązków za dużo i ledwo zipią. Mam nadzieję, że dzięki niemu zaplanują tez odpoczynek . :)Oczywiście mówię o sobie. :) Pozdrawiam

   Usuń
 13. fajne pomysły, ale mnie przerażałoby takie uporządkowanie i wrzuciłbym sobie z automatu "tryb przymusu";)
  w ramach dyskusji mój punkt widzenia - https://celebrujczaswolny.blogspot.com/2017/01/co-bedzie-to-bedzie-czyli-krotko-o-tym.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pełni rozumiem , bo mam podobnie z tradycyjnymi plannerami.Nie wiem jaka jest Twoja sytuacja życiowa :)..Pomysł raczej skierowany jest do zabieganych i zaangażowanych rodziców w dodatku pracujących mniej lub bardziej aktywnie..:). "Tryb przymusu " mają tak czy siak na co dzień :) i właśnie żeby nieco sobie uprzyjemnić życie dorzuciłam parę przyjemniejszych punktów , bo o tym najczęściej się niestety zapomina . Lecę do Ciebie poczytać, bo tytuł już mi się podoba ;)

   Usuń
 14. Ja nigdy nic nie zapisuje, nie planuje bo tak to nigdy nic nie wychodzi. Wole zorganizowanie na spontanie.;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Planowanie i organizacja to część mojego życia, dużo prawdy jest w tym, co tutaj napisałaś :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawa koncepcja, na pewno nie do sprzątania, ale może do biznesowych zadań spróbujemy

  OdpowiedzUsuń
 17. Ale super! Bardzo u ciebie pozytywnie. I ilustracje pierwsza klasa!

  OdpowiedzUsuń
 18. Jeszcze się do tego nie przekonałam :) ale kto wie ? Może któregoś dnia :)

  OdpowiedzUsuń
 19. bardzo pomysłowe :) N razie ogarniam bez takich gadżetów, choć są dni, że bardzo by się przydał

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja wg starodawnych metod dalej korzystam z tradycyjnego, papierowego kalendarzyka. Lubię sobie w nim notować wszystkie swoje plany. Powoli jednak przekonuję się również do kalendarzyka w telefonie. Zawsze mam go przy sobie, więc kiedy trzeba, to mogę zanotować ważne informacje.

  OdpowiedzUsuń
 21. Przy okazji mam pytanie. Interesują mnie szkolenia okresowe na stanowiskach robotniczych https://www.tarbonus.pl/produkt/szkolenie-okresowe-bhp-pracownikow-zatrudnionych-na-stanowiskach-robotniczych/. Czy ktoś robił je u nich? Jak wam poszło?

  OdpowiedzUsuń